مازندران. آمل. ضلع غربی میدان 17 شهریور. نبش دریای یکم. ساختمان مهدی. طبقه دوم. واحد 4.

بلاگ

تصفیه فاضلاب به روش SBR

تصفیه فاضلاب به روش SBR

تصفیه فاضلاب به روش SBR

تصفیه فاضلاب به روش SBR
SBR مخفف واژه Sequencing Batch Reactor می‌باشد. فرایندهای بسته پر و خالی شونده مشابه SBR بر خلاف تصور، فرآیندی نوظهوری نیست. همزمان با توسعه اولیه فرآیند لجن فعال در انگلستان که توسط آدرن و لوکت در سال ۱۹۱۴ صورت گرفت، تصفیه خانه‌های زیادی با روش تغذیه بسته منقطع یا پروخالی شونده بهره برداری شدند.

SBR یک سیستم لجن فعال پر و خالی شونده برای تصفیه فاضلاب است که در آن شکل اولیه لجن فعال برپایه پر و خالی شدن توسعه یافته است. محققین مفهوم بهره‌برداری یک مخزن با سیکل‌های تکراری هوادهی، ته نشینی و تخلیة پساب تصفیه شده را بطور محکم پایه‌گذاری کردند. در سال ۱۹۵۶ همزمان با توسعه تکنولوژی گودال اکسیداسیون، پاسویر اصول تصفیه بسته با تغذیه منقطع و پیوسته را با هم ترکیب کرد.

در توسعه‌های دیگر تصفیه بسته، حوضچه اکسیداسیون با حوضچه مستطیلی شکل جایگزین شد. در اواخر سال ۱۹۷۰، SBR پایه گذاری شد و بسیاری از تصفیه خانه‌های کوچک بوسیله این روش مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. توسعه مهم آن بطور عمده در استرالیا و ایالات متحده اتفاق افتاد که منجر به کاربرد وسیع این تکنولوژی در سطح جهان گردید. سیستم SBR را می‌توان نوعی روش لجن فعال دانست که در آن راکتور از فاضلاب پر شده و سپس به تدریج در طی یک سیکل زمانی فاضلاب و مواد ته نشین شده تخلیه می‌گردد در واقع در هر سیستم SBR عمل تصفیه، ته نشینی مواد جامد مایع مخلوط و تخلیه مایع رویی در همان مخزن انجام می‌گیرد.

بنابراین به حوض ته نشینی نهائی و پمپ برگشت لجن فعال نیازی ندارد. پیشرفت در تجهیزات هوادهی و سیستم‌های کنترلی و بکارگیری آنها در سیستم‌های SBR باعث برتری آن در مقایسه با روش لجن فعال متعارف گردید.

در گزارش سال ۱۹۸۳ آژانس محیط زیست آمریکا به این مهم اشاره شده است که بین سیستم تصفیه فاضلاب SBR با سیستم لجن فعال متعارف، اختلافی وجود ندارد، فقط این سیستم به جای آنکه با فضا عمل نماید، با زمان عمل می‌کند. تفاوت بین دو تکنولوژی این است که در سیستم SBR با یک کنترل توالی زمان، عملیات متعادل‌سازی و تصفیه بیولوژیکی و زلال ساز ثانویه در یک حوضچه (راکتورهوادهی) صورت می‌پذیرد و این راکتورها عملا زلال ساز اولیه را نیز در خود شامل می‌شوند ولی در سیستم لجن فعال متعارف، هر یک از فرایندهای فوق بایستی در یک مخزن جداگانه صورت پذیرد.


فرآیند SBR
برای تصفیه فاضلاب شهری به روش SBR همواره ۲ حوضچه (مخزن) مورد نیاز می‌باشد. در زمانهائی که در یک حوضچه واکنشهای مربوط به عملیات تصفیه بیولوژیکی صورت می‌گیرد، حوضچه دیگر نقش ذخیره جریان ورودی را دارد.

مزایای این روش در حذف مواد مغذی و آلاینده باعث شده که امروزه برای تصفیه خانه‌های بزرگ (تا حدود ۲۰۰۰۰ مترمکعب در شبانه روز) مورد استفاده قرار گیرد. و از مهمترین مزایای دیگر، صورت پذیرفتن عملیات متعادل‌سازی و زلال‌سازی اولیه و ثانویه در همین دو حوضچه بوده و واحدهای جداگانه برای انجام این عملیات مورد نیاز نمی‌باشد. زلال‌سازی اولیه در حوضچه اول (ذخیره فاضلاب) و متعادل‌سازی و زلال‌سازی ثانویه در حوضچه دوم (رآکتور هوادهی) صورت می‌پذیرد.

بطور کلی سیستم فرآیند SBR شامل پنج مرحله اصلی می‌باشد که در زیر به تشریح مراحل خواهیم پرداخت :

- پر شدن فاضلاب
هدف از این مرحله، افزودن فاضلاب خام به راکتور می‌باشد. با انجام این مرحله سطح فاضلاب در رآکتور که در انتهای دوره بهره‌بردای کاهش یافته و به ۲۵ درصد ظرفیت راکتور رسیده، به یکباره به ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد. چنانکه این فرآیند در راکتور به صورت زمانی کنترل گردد در این صورت پر شدن رآکتور چیزی حدود ۲۵ درصد از سیکل زمانی کامل بهره‌برداری از راکتور شامل خواهد شد.

- واکنش
هدف از این مرحله تکمیل واکنشهایی است که با پر شدن راکتور فاضلاب آغاز گردیده است. معمولاً مرحله واکنش ۳۵ درصد از سیکل زمانی کامل بهره‌برداری از راکتور را شامل می‌گردد که شامل هوادهی فاضلاب و فعال‌سازی میکروارگانیسم‌ها می‌گردد.

- رسوب و ته نشینی
در این مرحله جداسازی مواد جامد صورت می‌گیرد تا بدین طریق فاضلاب تصفیه و زلال شده، تخلیه گردد. فرآیند ته‌نشینی در این سیستم به علت ساکن بودن مواد بهتر از سیستم جریان پیوسته می‌باشد.

- تخلیه فاضلاب خروجی
در حال حاضر مکانیسمهای مختلف جهت انجام فرآیند خروج پساب وجود دارد که از آن جمله می‌توان سرریزهای قابل تنظیم و شناور را نام برد. زمان انجام این مرحله بین ۵ تا ۳۰ درصد از کل سیکل بهره برداری می‌باشد.

- بازگشت رسوب
در این مرحله شرایط لازم برای رآکتور جهت تکمیلی سیکل تصفیه انجام می‌گردد. میکروارگانیسم‌هایی که در کف حوضچه دوم جمع شده‌اند جهت انجام پیش تصفیه بی‌هوازی به حوضچه اول منتقل می‌شود.


 975,    22  مهر  1397 ,   بلاگ

درباره ما

شرکت کیفیت سازان بهسا طبرستان در سال 1390 با زمینه کاری طراحی, نظارت و اجرای پروژه های تصفیه صنعتی و خانگی با داشتن گروه متخصص و مجرب در منطقه شمال کشور شروع به کار کرده است. این شرکت در راستای الزامات سازمان محیط زیست و منابع طبیعی استان در ارتباط با تصفیه پساب صنعتی و فاضلاب های واحدهای مسکونی , تجاری( شامل رستورانها – هتل ها و .....) اتخاذ به ساخت و طراحی پکیجهای تصفیه ای , سپتیک و تصفیه خانه های هوازی و بی هوازی نموده است. پکیج های بتنی و فلزی, سپتیک تانک, چاه جذبی,  تیکنر و.... بصورت پیشرفته و طراحی استخرهای تصفیه برای پساب های صنعتی آماده خدمت رسانی به محیط زیست کشورمان می باشد.

تماس

آدرس : مازندران. آمل. ضلع غربی میدان 17 شهریور. نبش دریای یکم. ساختمان مهدی. طبقه دوم. واحد 4.
تلفن: 01144279196
فکس : 01144278958
موبایل : 09124381203
ایمیل : pakzist_certify@yahoo.com